منبع انبساط پکیج و کابرد آن

منبع انبساط چیست و چه کاربردی دارد؟

منبع انبساط پکیج قطعه‌ای است که غالباً در پشت پکیج دیواری قرار دارد و در اشکال دایره‌ای شکل، بیضی‌شکل،  مربعی شکل و مستطیلی شکل است ولی در بیشتر پکیج‌های داخلی از منبع انبساط دایره‌ای شکل استفاده می‌شود. منبع انبساط با تحت‌فشار قرار دادن سیستم توسط تیوپی پر از باد فشار را ثابت نگه داشته و از انبساط و انقباض آب در سیستم تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

زمانی که در ساختار پکیج دما بالا می‌رود باعث زیادشدن حجم آب موجود در پکیج می‌شود و باعث ایجاد فشار به صفحه دیافراگم می‌شود و اجازه افزایش حجم را به سیستم می‌دهد و چنانچه فضایی چون منبع انبساط در سیستم تعبیه نشده باشد می‌تواند باعث آسیب جدی به لوله‌ها گردد. ضمناً فشار هوای منبع که از فشار ایستای سیستم بیشتر است موجب می‌شود رادیاتور همیشه پر از آب باشد و از ایجاد هوا در آن جلوگیری می‌کند، فشار ایستای سیستم برحسب بار برابر است با ارتفاع از مرکز منبع انبساط تا بالاترین نقطه مرتفع رادیاتور تقسیم‌شده به کار رفته است.

چطور بفهمیم منبع انبساط خراب شده است؟

در صورت خرابی منبع انبساط فشارسنج تعبیه‌شده در پکیج هنگام گرم شدن پکیج بالا رفته و به عدد 3 می‌رسد و مقداری آب از شیر تخلیه خالی می‌شود و همچنین زمانی که دستگاه سرد و دما پایین باشد بار پکیج پایین آمده و روی عدد 0 می‌رود که درنتیجه پکیج خاموش می‌شود که از طریق پرشر سوییچ آب این عمل مقدور است.

تست منبع انبساط

ساده‌ترین و سریع‌ترین روش تست منبع انبساط این است که توسط یک پیچ‌گوشتی سوزن والو منبع انبساط (چیزی شبیه سوزن تیوپ دوچرخه) را کمی فشار دهید در صورتی هوا از آن خارج شد به‌احتمال‌زیاد سالم است و درصورتی‌که آب از آن خارج شد احتمالاً خراب است، همچنین درصورتی‌که آب یا هوا هیچ‌کدام خارج نشد احتمالاً هوای آن تخلیه شده است و باید هوای آن با استفاده از مانومتر مجدداً پر شود و آزمایش دوباره انجام شود

 

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
کد امنیتی
7 + 4 =
مثلا در پاسخ 3+5 عدد 8 را در کادر وارد کنید